Banner

GO Nedir?


Go Tahtası

Go dünyanın en eski ve de en popüler strateji oyunudur. Binlerce yıldır Uzak Doğu'da oynanmaktadır. Sadece Japonya'da on milyon kişi bu oyunu oynamaktadır, 400 kişi civarında bir grup ise bu oyunu öğreterek ya da milyonlarca dolarlık ödülü olan kimi yarışmalara katılarak hayatlarını kazanmaktadır. Go kolay öğrenilebilir bir oyundur. Kuralları sadece birkaç dakikada öğrenebilirsiniz ancak oyunun inceliklerini anlamak ve derinliklerine ulaşmak için bütün hayatınızı adayabilirsiniz.Go çok basit öğelere sahiptir, çizgiler, yuvarlaklar, siyah ve beyaz. Bu basitlikten çok karmaşık ve derin bir yapı kurulabiliyor. Büyük ölçekli bir oyundur, tek bir çarpışmadan ziyade iç içe geçmiş çarpışmalardan kuruludur, yani bir savaş vardır tahtada.


Yüzeysel bakarsak batıda oynanan satranç ile go'yu oyun grubuna sokabiliriz. Her ikisi de yüksek bir strateji anlayışı gerektirmektedir. Dünya da birçok kişi, yediden yetmişe kendini bu oyuna adamıştır. Ancak benzerlikler bu kadardır. Go boş bir tahta ile başlar ancak satranç doludur. Go oyununun amacı oyun tahtasında rakipten daha çok alan kapatmaya dayanır ancak satrançta amaç şahı ele geçirmektir. Go oyununda her taşın değeri aynıdır, satrançta ise farklı taş grupları vardır. Oyunu hızlı bitirmek istiyorsanız 7x7'lik tahta boyutunu tercih edin, ya da uzun uzun, birkaç saat ya da birkaç gün oynama imkanı tanıyan 19x19'luk tahtada oyun oynanabilinir. Santraçta böyle bir imkan yoktur. Go oyununda tahtaya yerleştirilen taşı hareket ettiremezsiniz. Satrançta ise taşların hareketleri ve kimilerinin oyun dışına alınması ile tahta kaleidoskop gibidir. Ve en önemlisi go oyununda, iki oyuncunun kuvvet farkını eşitleyecek avantaj ya da handikap denilen yapı vardır. Bu şekilde her iki oyuncu da oyundan zevk alabilecektir. Ancak satrançta iki oyuncunun seviyesini eşitlemek için oyun başında taş çıkartılması oyunun doğasına aykırıdır.


Hangi oyunun daha iyi, daha ilgi çekici olduğuna karar vermek saçma olacaktır. Japonya'daki birçok profesyonel go oyuncusu aynı zamanda çok iyi shogi(bildiğimiz satranca oldukça yakın kuralları olan Japon satrancı) oyuncusudurlar, aynı şekilde birçok profesyonel shogi oyuncusu da çok iyi go oyuncularıdır. Eğer satrançtan zevk alıyorsanız go oyunundan da zevk alabilirsiniz. Kimi go oyuncuları için go oyunu hayatın bir yansımasıdır. Oyunun stratejik temeli günlük karar verme mekanizmalarında da başarı ile kullanılabilmektedir.


Ancak seçim size kalmıştır hayat için bir örnek, satranca ya da bir başka strateji oyununa yeni bir seçenek veya sadece hayata renk katabilecek bir oyun olarak bakabilirsiniz.