Banner

Alpar Kılınç: Go'nun Türkiye'deki Kurucusu ve Ustası


25 Aralık 1969’da Erzurum’da doğdu. İlkokul 5’nci sınıfa kadar Ankara Yenimahalle Güven İlkokuluna devam etti. 1979’da ilkokul son sınıfa başladığı Brüksel’den ortaokul son sınıfa geçtiğinde 1982’de Anklara’ya döndü. Tevfik Fikret Lisesi 1’inci sınıftan sonra 1984-85 öğretim yılında Galatasaray Lisesine gecti. Galatasaray’dan mezun olduğu 1987’de ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’ne girdi. 1991’de bu bölümden mezun oldu ve aynı yıl ODTÜ’de “Robot Tekniği” konusunda Master çalışmalarına başladı. 1993-94 yıllarında Belçika’da kendi çabaları ile sürdürdüğü Master çalışmalarını “3 Boyutlu Uzayda Cisimlerin Konumlarının Tek Kamera Görüntüsü Kullanılarak Belirlenmesi” konulu tezi ile bitirdi. 1994 yılında askerlik kararı aldırarak aynı yıl Aralık ayında kısa dönem er statüsünde Mamak Eğitim Merkezinde askerliğe başladı.1995’in 7 Ocak’ı 8 Ocak’a bağlayan gecesi geçirdiği trafik kazasında çok sevdiği arkadaşı Cem Kendi ve Funda Kahveci ile birlikte hayata veda etti.


“Benim Hayatım” dediği Go oyununu Galatasaray Lisesindeki yıllarında okuduğu ŞİBUMİ adlı kitaptan esinlenerek araştırdı. 1988’de ODTÜ Go Klübünü kurdu. 1989’da kurulan Türk-Japon Dostluk Derneği’nin Genel Sekreterliğini 1993 sonuna kadar devam ettirdiği dönemde burada Go oyununu tanıttı ve öğretti.


1992 yılında “Go Dünyanın En Büyüleyici Oyunu” adlı kitabını yayınladı. 1994 Kasım’ında Go Oyuncuları Derneğinin kurulması için girişimde bulundu ve bu derneğin yayını olarak ilk TAŞLI YOL Dergisinin 1’nci sayısını (1’nci YILDIZ) yayınladı (Ocak 1995). Öğrencilik dönemi çok başarılarla geçen Alpar’ın Master Tezi kendisinden sonra 1994-95 Akademik Yılı Tez Ödülü’nü kazandı. Alpar hobi olarak Uzak Doğu kültürüne ve felsefesine merak sarmış, bu kültürü ve Zen felsefesini araştırmış, Uzak Doğu sporlarıyla uğraşmıştır. Hemen hemen dakikasını bile boşa harcamayan Alpar, son yıllarında gitarıyla bütünleşmişti. Gitarıyla dinleniyor, Go ile düşünüyordu.