GO Terimleri   |   Murphy'nin GO Yasaları   |   GO ve Felsefe   |   GO ve '3 Oyun'   |   GO Tahtası   |   Şibumi   |   Spiral

GO Oynama Adabı   |   GO, Zeka ve Çocuklar   |   GO'da Nasıl Daha İyi Olabilirsiniz?   |   GO Şiirleri   |   Anasayfa

"GO" Sorunsalı ve Kaotik Çözüm Arayışları 

 

GO Oynama Adabı

 

Eğer zayıf bir oyuncuysanız ve güçlü bir oyuncuyla oyun oynamak istiyorsanız ilk adımı güçlü oyuncunun atmasını beklemenize gerek yok. Sizle oynayıp oynayamayacağını rahatlıkla sorabilirsiniz. Bekleyerek vakit kaybetmeyin.

 

Yer seçimi  Yüz yüze olan oyunlarda rakibiniz sizden daha profesyonelse nerede oturmak istediğini sorabilirsiniz. Tabi bunu sormanız zorunlu değil, sadece iyi bir nezaket gösterisidir.

 

Nigiri bir Japon terimidir. Nigiri kimin siyah veya beyaz taşla başlayacağını karar vermek için yapılan bir yöntemdir. Bunun için ilk önce bir kişi eline beyaz taşlardan rakibine göstermeden istediği kadar alır. Karşı taraf beyaz taşların sayısının çift mi tek mi olduğunu tahmin etmeye çalışır. Eğer tek olduğunu söylerse tek siyah taşı go tahtasının üzerine koyar, eğer çift olduğunu söylerse iki tane siyah taş koyar. Beyaz taşları tutan kişi elindeki taşları tahtaya daha kolay anlaşılması için çifterli şekilde koyar. Eğer tahmininde yanılmamışsa bilen kişi siyah taşla başlar.

Bu uygulama turnuvalar için geçerli. Eğer arkadaşınızla oynuyorsanız ve seviyenizi biliyorsanız zayıf olan kişinin siyahla başlamasına izin verebilirsiniz.

 

Oyuna başlamadan önce iyi şanslar dilemek önemli bir nezaket kuralıdır, her ne kadar bu oyunda şans pek işe yaramasa da. Eğer internette oynuyorsanız ve de karşı taraf size cevap vermiyorsa, muhtemelen sizin dilinizi konuşmuyordur.

 

Rakibinizi küçümsemeyin Rakibinizin oyunu her ne kadar saçma gözükse de, taşları koyduğu yerin mutlaka bir mantığı vardır. Karşınızdakinin yeteneklerine saygı gösterin.

Ayrıca, eğer karşınızdaki zayıf oyuncuysa hileli( trick) oyunlardan kaçının. 

 

Taşı geri almayın Yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan biri taşı geri almak ve sonra da başka yere oynamak. Taşa dokunmadan önce nereye koyacağınıza iyice karar verip ondan sonra oynamanız gerekir. Ayrıca elinizde taşla oynamak veya taş kutusunda ses çıkartmak rakibinizi rahatsız edebilir. Bu tarz şeylerden kaçınmanız gerekir.

 

Oyun esnasında konuşmayın GO oynarken sadece elleriniz konuşmalı. Oyunda yaptığınız her hamle zaten sizin bir çeşit iletişim yolunuz, ayrıca konuşmanıza gerek yok. Tabi oynadığınız kişi sizin yakın arkadaşınızsa şaka yapmak eğlenceli olabilir. Ama tanımadığınız biriyse gereksiz konuşmalarla karşı tarafın dikkatini dağıtabilirsiniz. Özellikle "ah" ,  "oh"  gibi sesler karşı tarafı sinirlendirebilir.

 

Pas Eğer oyunun tamamen bittiğini görüyorsanız, bunu karşı tarafa da bildirmeniz ve pas demeniz gerekir. Aksi takdirde oyunu devam ettirmeniz hem sizin için boşa geçen bir zaman hem de karşı taraf için büyük bir kabalıktır. Tabi oyuna devam edip, size faydalı şeyler öğrenebileceğinizi düşünüyorsanız bunu rakibinize bildirmeniz gerekir. Oyuna devam etmeyi kabul ederse sorun yok demektir. Ayrıca, eğer oyunun bittiğinden emin değilseniz emin olana kadar oyuna devam etmelisiniz ya da sizden daha iyi bilen birine sormalısınız.

 Pas ettiğinizi göstermek için iki tane taşı tahtanın herhangi bir yerine bırakabilirsiniz. Bu rakibiniz sizinle aynı dili konuşmadığı zaman da işe yarayan bir yöntemdir ve evrenseldir.

 

Oyunu bitirirken oyunun sonunda kaybetseniz de kazansanız da teşekkür etmek önemlidir. Ayrıca oyunun sonunda karşı taraf kazandıysa tebrik etmeniz kibar bir hareket olacaktır.

 

Oyunu tekrardan gözden geçirmek size büyük fayda sağlayacaktır. Yaptığınız yanlışları rahatlıkla görebilir ve ders çıkarabilirsiniz.

Oyun bittikten sonra kimsenin yardımı olmadan da yapabilirsiniz. Oyunu hatırlayarak değil yaptığınız hamlelerin mantığını düşünerek geri döndürmelisiniz. Eğer hamlenizi hatırlayamıyorsanız bu sizin yeterince düşünmeden oynadığınızı gösterebilir.

Oyunu analiz etmede zorlanıyorsanız tavsiyelerine güvenebileceğiniz birine başvurabiliriz. Kendi seviyenizde olan biriyle analiz yapmanız gerçekçi bir sonuca ulaşmanızı zorlaştırır.

Go oyununda kendinizi geliştirmek istiyorsanız profesyonel oyunları da inceleyebilirsiniz. Bunlar sizin oyuna değişik açılardan bakmanızı sağlayabilir.

 

http://senseis.xmp.net/?GoEtiquette

http://www.nihonkiin.or.jp/lesson/school-e/manner-e.htm

http://www.online-go.com/docs/etiquette.asp

http://www.pandanet.co.jp/English/commands/term/etiquette.html

                                                                                                                                                                               Derya Güven